Header Ads

Bebeğinizine Emzik Ne Zaman ve Nasıl Verilmeli?

Annelerin yanıt bulmaya çalıştığını en önemli sorulardan biri de “bebeğime emzik vermeli miyim”dir. Kurtarıcı olarak görünen emzik, daha sonra çocuğa bıraktırmak için zorlu bir süreci de beraberinde getirir. Emzik kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İşte uzmanların görüşlerini sizler için derledik.
6 aylık olana kadar emziği, bebeğiniz ne zaman emmek isterse verin. Burada önemli olan konu karnı açken vermemeniz.
Bebeğinize kesinlikle emzik vermemeniz gereken tek dönem ilk bir ayıdır. Bu döneminde bebeğin tüm emme enerjisini annenin memesindeki sütü emmek için harcaması gerekir. Bu hem bebeğin gelişimine hem de annenin sütünün artmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinize emzirme aralarında emziği 90 dakikadan fazla vermeyin. Her ağladığında emzik vermeyin, ağlamanın emmek, acıkmak gibi nedenlerden daha farklı birçok sebebi olabilir. Ayrıca bebeğinize mutsuz olduğu zamanlarda da emzik vermeyin. Bebeğinizi bu dönemde rahatlatmak için sarılmayı deneyin. Kucağınıza alarak onunla konuşun. Minik dokunuşlarla masaj yapın.
Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra (ya da bebeğiniz emeklemeye başlayınca), emziği daha az kullandırın. Bebeğin emmediği zamanlarda göz önünde bulundurmayın.
Bebeğinizin sürekli emzikle durmasına da izin vermeyin. Emzik, onun ayrılmaz bir parçası haline gelmemeli. Eğer bunu yapmazsanız, bir süre sonra emziğin olmadığı her an bebeğiniz huzursuzlanmaya başlayacaktır. Eğer bebeğiniz uyurken kendini güvende hissettirecek bir eşyaya ihtiyaç duyuyorsa ona emziğin yanı sıra farklı bir obje (oyuncak ayı, vs.) önerebilirsiniz.
Bebeğiniz emzik kullanıyorsa, seyahate giderken yanınıza almayı unutmayın. Arabada yedek bir emzik bulundurmak, bazı durumlarda kurtarıcı olabilir. Hava yoluyla çıkılan yolculuklarda, emzik emmek ya da bir şeyler içmek, kulak basıncı ağrısını önleyecektir.
Bebeğinizin uykuya dalmasını sağlamak için emzik kullanmayın. (Bebeğinizde kolik varsa o zaman kullanabilirsiniz.) Gece uyanmalarında tekrar tekrar emzik vermenizi gerektirecek kötü bir uyku alışkanlığına dönüşebilir. Bunun yerine bebeğinize uykuya dalmayı öğretin. Emziği yatağın dışında tutun.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.