Header Ads

Boşanacak Çiftlere Öneriler…

Boşanmayı düşünüyorsunuz; peki bundan sonra nelere dikkat etmelisiniz? İşte izlenecek yollar…
İZLENECEK YOLLAR

Uzman Psikolog Yegan Sasık Özcan, özellikle çocukların boşanma sürecinden daha az etkilenmeleri için ebeveynlerin izleyecekleri yolları şöyle anlattı:

- İlk olarak eşiniz ile mümkün olduğu kadar ortak bir konuşma içeriği belirlemeli ve boşanma sonrası düzeninizi kurduktan sonra anne baba olarak durumu çocuğunuza açıklamalısınız.- Çocuklarınıza, yaşlarına uygun açıklamalar yapın. Boşanma kavramı en basit ifadeler ve geleceğe dair somut örneklerle açıklanmalıdır.

- Konuşma süresince anne ve babanın aynı oranda konuşuyor olması önemlidir.

- Çocuklarınıza dair kararların yine de anne baba tarafından alınmaya devam edileceği açıklanmalıdır.

- Çocuklarınızı daima seveceğiniz ve görüşeceğinize dair konuşmalar unutulmamalıdır.

- Eğer o an yaşanan evde tek ebeveyn ve çocuk kalacaksa diğer ebeveynin yaşayacağı yer kısa bir zaman sonra gösterilmelidir.

- Konuşma yapıldıktan 1-2 hafta sonra evlerin ayrılması ideal olanıdır. Bu süre zarfında çocuk yanıt aradığı soruları dile getirebilir böylelikle.

- Hangi yaşta olursa olsunlar çocuklara ayrılık kararınız ile ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçının. Erişkin ise açıklama yapabilirsiniz.

- Yukarıda belirtilmiş olan öneriler eşlerden birinin/her ikisinin herhangi bir ruhsal tedavi veya hukuki sürece dahil olmadığı durumlar için hazırlanmıştır.

cosmoturk 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.