Header Ads

Leblebinin faydaları

Leblebinin hammaddesi bir bakliyat olan nohuttur. Nohudun kavrulmuş halidir leblebi. Bir kurubaklagil olması özelliği ile protein, mineraller, vitaminler ve özellikle posa ve liflerden zengin bir kuruyemiş. Nohut kabukları soyularak kavrulursa sarı, kabukları ile kavrulursa beyaz leblebi oluyor.

Tok tutma özelliğini ise tanelerinin kendi ağırlıklarının yüzde 18-31 oranında protein içermesinden alıyor. Protein oranı yüksek olunca da mide geçişi uzun, kana karışması yavaş oluyor. Bu yüzden uzun süre tokluk sağlıyor ve zayıflama diyetlerine yardımcı oluyor.
Leblebide bulunan diyet lifleri enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliklerinden dolayı midenin boşalmasını geciktirir. Böylece açlık hissini engeller. Diyet lifleri ince bağırsakta sindirilemediğinden besin değerleri bulunmuyor. Bu durum kilo vermek isteyen bireylerin daha uzun süre tok kalmasını sağlayarak olumlu bir etki yapıyor.
Leblebiyi bol su ile almakta yarar var. Çünkü suyla birleşince daha uzun süre tok tutar. 100 gram yani 1 çay bardağı leblebi 180 kalori. Leblebinin kalori değeri de düşük. 

Leblebide bulunan pektin ve gam gibi çözünür lif bileşeni, kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasında da etkili oluyor. 
Posa içeriği yüksek besinler arasında yer alıyor leblebi. Bu nedenle de kan şekerinin aşırı düşüp yükselmesini önleyerek iştah kontrolü sağlıyor. 

Sarı yerine beyaz leblebiyi tercih etmek daha yararlı bulunuyor. Çünkü nohut işlenirken kabuğunun çıkarılması bir takım besin bileşenleri ile birlikte özellikle lif miktarında da azalmaya neden oluyor. Daha düşük enerji, daha yüksek protein ve lif oranına sahip olması nedeniyle, beyaz leblebi daha doğru bir tercih olacaktır.
Leblebi diyet uygulanırken ara öğünlerde kurtarıcı olabilir. Bir kâse sarı veya beyaz leblebi yanına kuru üzüm, kuru kayısı, hurma ve kuru erik gibi kurutulmuş meyveler ekleyerek, hem tatlı ihtiyacınızı giderebilir hem de uzun süre tok kalabilirsiniz.

Bir başka alternatif de bir avuç içi kadar leblebiyi bir su bardağı ayran ile beraber tüketebilirsiniz. Bu hem doyurucu, hem zayıflatıcı, hem de sağlık açısından yararlı kombinasyon olacaktır. 

İstenmeyen tüylere ev yapımı maske

Leblebi A,C ve E vitaminin yanısıra kalsiyum, demir, bakır, potasyum ve yüksek miktarda sodyum içeriyor. 

Leblebinin sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Leblebinin mideyi koruyan, östrojen hormonunu dengeleyici, kolesterol düşürücü ve öksürüğü kesici faydaları bulunuyor

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.