Header Ads

Light ürünler zayıflatır mı?

Diyet yapanlara yönelik üretilen gıdaları istediğimiz kadar tüketmeli miyiz? Diyetisyen Nesrin Eriş, bu soruya “hayır” cevabını veriyor. Üzerinde “light” ibaresi bulunan, yoğurt, süt, kahvaltılık gevrekler gibi ürünlerin tüketimi konusunda yanlış kanılara değinen Eriş, konu ile ilgili bilgiler verdi.Eriş’e göre “Yapılan en büyük hatalardan birisi üzerinde light yazdığını gördüğümüz bir ürünün her zaman düşük kalorili olduğunu ve daha fazla miktarda tüketebileceğinizi düşünmektir. Mesela meyveli light yoğurtlar, diyet bisküviler, kahvaltılık gevrekler fazla tüketildiğinde kilo vermenizi engelleyebileceği gibi kilo aldırabilir. Aynı şekilde mısır gevrekleri 2 yemek kaşığı bir dilim ekmek kadar enerji içerir ve fazla tüketirseniz elbette kilo vermenizi engeller. Gündelik hayatta fazlasıyla bilinen ve tercih edilen önemli bir grupta light süt ve yoğurtlardır. Bu besinlerin light olarak değerlendirilmesinin sebebi içindeki yağ miktarının azaltılması ve bu yağ oranına göre değerlendirilmesidir. Diğer besin bileşenleri ile ilgili bir azalma olmadan sadece yağı azaltılarak üretilen süt ve yoğurt özellikle, kan yağları yüksek, hipertansiyonu olan, diabetik ve kilo problemi olan bireyler için uygundur. Ancak yine bu süt yağsız diyip fazla miktarda tüketmek alacağınızkalori miktarını artıracağından kullanım amacınıza hitap etmez. 
Yapay tatlandırıcılara aman dikkat
Diyabetik bir birey için yapay tatlandırıcı kesinlikle bir zorunluluk olmadığından da söz eden Nesrin Eriş: “Besin ihtiyaçları bakımından bir gerekliliği yoktur. Çay ve kahvede tatlı tadı aramayan bir bireyin kontrollü tatlı tüketimi sağlanarak yapay tatlandırıcı kullanmadan da tatlı isteği çok rahat karşılanabilir.
Ayrıca piyasadaki yapay tatlandırıcı içeren bisküviler, reçeller, çikolatalar kalori değerleri düşürülmüş değildir, sadece içerdikleri şekerin kan şeker seviyesi üzerine olumlu etkileri vardır. Yani kilo verme amaçlı olarak diyabetik tatlıların kullanılması kilo verme programlarında başarısızlığa neden olacaktır.” diye belirtmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.