Header Ads

Vegan diyeti nedir nasıl yapılır?

Amerika’da starların diyetisyenleri Vegan beslenme programını bir yaşam tarzı olarak açıklıyor. Bu güne kadar Jennifer Lopez, Beyonce, Shakira, Pamela Anderson, Natalia Portman, gibi ünlü kadınların kusursuz fiziklerini Vegan beslenme diyetine borçlu olduklarını belirtiyorlar. 1944 yılında Elsie shrigley ve Donald watson tarafından Vejetaryen ( Vegetarian) kelimesinden türetilmiştir. Vegan olmak bir yaşam tarzı, felsefe olduğunun altını çizen uzmanlar bir Vegan hayvansal kökenli hiçbir şey yemez diyerek diyetin ne kadar iddialı olduğunu belirtiyorlar.
Vejetaryen Diyeti Nedir?
Et ve et ürünlerini tüketmeyen vejetaryen arkadaşlarımızında fazla kilolarla sorunu olabiliyor. İşte böyle durumlarda bir çok diyet listesindeki ızgara ve benzeri et ve et ürünlerinin yerine nelerin geçebileceği konusunda kararsız kalıp diyet listelerinde kendilerine ait besinleri bulamayabiliyorlar. Böyle durumlarda şimdi size aktaracağımız bilgilerin önemi oldukça fazla.
Vejetaryen diyeti beslenme alışkanlıkları bu şekilde olan kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzenlemek için yapılan programlardır. Yüksek proteinli besinler ve yeşilliğin ön planda olduğu beslenme programında et ve et ürünlerinden temin edilemeyen proteinlerin kazanılması sağlanır.
Meyve, sebze bir çok yeşillik, tahıl ve baklagillerle beslenen vejetaryenler olduğu gibi birde laktovejetaryen kişiler ise bu besinlerin yanında yine hayvansal kaynaklı olan süt ürünlerini de tüketirler. Birde kırmızı et dışında diğer et türlerini tüketen yarı vejetaryenler bulunmaktadırlar. Böyle bir ayrım olduğu için diyet yapacak vejetaryenin tüketebileceklerini bilip diyet listesinde gerekli durumlarda protein desteği olarak tüketmesi gerekebilmektedir.
Vejetaryen Diyeti Zararlı mı?
Vejetaryen diyeti aslında çok sağlıklı bir diyettir, ancak düzgün planlanmadığı taktirde zararlı olabilecek boyutlara da ulaşabilmektedir. Bir çok diyete göre katı yağ ve kolesterol oranını düşüren, hayvansal yiyeceklerin kullanılmaması durumu vejetaryenlerin birçok insana göre kalp krizi, obezite, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini oldukça düşürür.
Vejetaryen Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Besin Öğeleri
Protein: Yeterli miktarlarda tüketilmediği zaman vücut ihtiyacı olan amino asitleri ve enerjiyi karşılayamaz. Bu nedenle hayvansal yiyecekler dışında bitkisel proteinlerde oldukça faydalıdır. Protein bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir.
Çinko: Büyüme ve gelişme çağındakiler için özellikle tercih edilen çinko , kabuklu deniz ürünlerinden bolca temin edilebilmektedir.
Kalsiyum: Vejetaryen insanlar normal kişilere göre daha fazla tükettikleri brokoli , ıspanak, soya fasulyesi gibi sebzeler sayesinde daha fazla kalsiyum kazanımları vardır.
Demir: En zengin demir kaynağı olarak bilinen kırmızı et ve yumurta tüketimi az olan vejetaryenler bu konuda eksiklik yaşayabilirler. Bu nedenle bu eksikliği kurutulmuş meyveler, ıspanak ve fasulyeden temin edebilirler.
Vejetaryen Diyet Listesi
KAHVALTI
* Bir fincan yeşil çay
* Yağsız peynir (1 dilim)
* Zeytin (5 adet)
* Yumurta (haşlanmış olsun)
* Marul, tere, semiz otundan yapılmış salata
* İki dilim esmer ekmek.

ARA ÖĞÜN
*Domates, tere, semiz otundan yapılmış maydanozlu ve marullu mevsim salatası
ÖĞLEN
* Lahana Çorbası
* 1 kase yoğurt
* Mevsim Salata
AKŞAM
* 3 yemek kaşığı pilav
* Yoğurt
* Sebzeli mevsim salatası
* Taze Fasulye
GECE
* Yeşil çay
* Tüketile biliyorsa yağsız süt

Sıvı gıdaların, çorbaların ve sebzelerin bol bol tüketilmesi gerekmektedir.Egzersizlerle de desteklenerek daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Şekerli ve yağlı yiyecekler fazlaca kalori bulundurabilmektedirler. Günde birden fazla yumurta tüketilmemelidir.
mahmure.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.