Header Ads

Vucut çatlakları için ev yapımı kremler

Çatlaklar; kilo alıp vermek, bazı ilaçların kullanımı, kortizon hormonunu yükselten çeşitli durum ve hastalıklar, aşırı kilolu olma, genetik yatkınlık, hamilelik ve benzeri cildin elastikiyetini ve nemini kaybettiği ya da yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkıyor. Kalça, bacak içi, kol içi ve hatta göğüslerde oluşabiliyor. Çatlakların rengi ve görünümü, cilt tipine, cinsiyete, yaşam tarzı alışkanlıklarına göre değişebiliyor.

Oluşumu engellenememiş çatlakları tümüyle yok etmek şimdilik hem aromaterapik uygulamalar, hem de tıbbi tedavi açısından mümkün değil. Fakat oluşmadan önlemeye çalışmak ya da oluşmuş çatlakların görünümünü hafifletmek kesinlikle mümkün.


Yeni oluşmuş pembe, kırmızı renkteki çatlakların gelişmesini ve yeni çatlakların oluşmasını engellemek için uygulayabileceğimiz en doğal yöntemler var. Kilo almamak, bolca hareket etmek, egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve cilt bakımımızı iyi yapmak gibi.

İlk koşulları yerine getirmesi sizden, çatlak oluşumunu engelleyebilecek karışımların tariflerini vermek bizden. Ayrıca kuru fırçalamanın yararlarını da öğrenmenizi tavsiye ederiz. Haydi, işe koyulalım.

Not: Eğer vücudunuzun büyük bölümünü kaplayan çatlaklarınız varsa, mutlaka doktora danışmalı ve esas sebebi tespit ettirmelisiniz. Hamile veya emziren bir anneyseniz, çatlak oluşumu için müsait bir dönemde de olsanız, doktorunuza danışmadan bu tarifleri uygulamayın.

Öncelikle haftada 2-4 kez arası düzenli olarak uygulayacağınız bir vücut peelingi veya scrub'ınız olmalı. En basit tarif, 1 yemek kaşığı esmer şeker veya kahve telvesine, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da tatlı badem yağı ekleyerek oluşturabileceğiniz klasik ev yapımı vücut peeling'idir. Fakat daha etkili bir karışıma ihtiyacınız varsa, aşağıdaki tariflerden birini seçin ve banyo öncesinde uygulayın.

En pratiğinden: İdeal bir vücut peeling'i

Malzemeler:
 1 yemek kaşığı esmer şeker, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya Hint yağı, ½ limon suyu, 1 ampul E vitamini.

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırın. Banyo sonrasında, gözenekleri iyice açılmış cildinize, çatlak oluşumunun en yoğunlaştığı ya da yoğunlaşması muhtemel bölgelerinize 15 dakika boyunca hafifçe masaj yaparak sürün. Ardından ılık suyla akıtın ve iyi bir nemlendirici kullanarak tüm vücudunuzu kremleyin.

İzleri siler, besler: Yulaflı vücut peelingi

Yulafın, vücuttaki izleri gidermekte diğer doğal ürünlere göre daha başarılı olduğunu gösteren bazı çalışmalar var. Dolayısıyla çatlaklar için uygulayabileceğiniz bir peeling karışımı elde etmek için de kullanılabiliyor.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ya da unu, 1 yemek kaşığı esmer şeker , 1 tatlı kaşığı bal, ½ su bardağı tam yağlı süt (yulaf sütü de olabilir), 20 damla tatlı badem yağı , 20 damla Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya Hint yağı.

Yapılışı: Tüm malzemeleri macun kıvamı alacak şekilde karıştırıp, banyo sonrasında vücudunuza masaj yaparak sürün. Bunun için sentetik değil de doğal malzemelerden yapılmış bir vücut fırçası da kullanabilirsiniz. Ilık suyla temizleyin. Cildinizin ihtiyacına göre haftada 2-4 kez arası uygulayın.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.