Header Ads

Süt ile nasıl kilo verilir?

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç,ramazan ayında ve bayramda, değişen beslenme alışkanlığının kilo alımına neden olabildiğini belirterek her gün düzenli olarak 2 bardak süt içmenin, bu kiloların verilmesine yardımcı olacağını söyledi.
Prof. Dr. Neriman İnanç ramazan ayında alışılan uzun süreli açlığın, bazal metabolik hızda yavaşlamaya neden olduğunu ve bir ay sonra vücut dengesinin yeniden değiştiğini ifade ederek "Bu dönemde kilo alımları meydana geliyor. Ayrıca bayramda tüketilen gıdalar ile birlikte sindirim sisteminin dengesini düzenlemek iyice zorlaşıyor ve kişi kilo almaya devam ediyor. Ramazan ayında değişen beslenme düzenine uyum sağlama sürecinde vücut yağ tutabiliyor" dedi.
ACIKMA SÜRESİNİ UZATIYOR
Süt şekerinin acıkma süresini uzattığına değinen İnanç, ramazan ayında alınan kilolardan kurtulmak için sabah ve akşam birer bardak süt içilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İnanç, şöyle devam etti:
"Protein içeriği yüksek olan besinler, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Her sabah düzenli olarak içilen süt, içeriğindeki şeker sayesinde kan şekerini dengeleyerek, gün içinde tokluk hissi sağlayacak, çok ve ağır gıda tüketme eğilimini de azaltacaktır. Ayrıca akşam yemeklerinden sonra bir bardak süt tüketerek gece acıkmaya da engel olunabilir."
AA

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.