Header Ads

saçların uzamasını sağlayan 10 yiyecek

Saçların uzamasına yardımcı bu besinler, daha sağlıklı ve güçlü saç tellerine sahip olmanıza da katkı sağlayacak.
Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız, işe ilk olarak beslenme listenizi değiştirerek başlamalısınız. Yumurta, süzme yoğurt, ceviz, somon gibi protein ve omega 3 kaynağı yiyecekler, saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı oluyor.
İşte saçların uzamasına yardımcı 10 yiyecek...
yumurta 460
Yumurta
Çinko, selenyum, sülfür ve demir... İyi bir protein kaynağı olmanın yanı sıra 4 anahtar minerali de içinde barındırıyor. Yumurta tüketmek, demirin saç köklerine taşınması, kadınlarda saç kaybını engellemek açısından oldukça önemli.
süzmeyogurt 460
Süzme yoğurt
Yüksek miktarda saç dostu protein B5 (saç bakım ürünlerinde sıklıkla rastlıyoruz) ve D vitamini içeren, düşük yağ oranlı süzme yoğurdu, günlük beslenmenize mutlaka dahil edin.
yabanmersini460

 Yaban mersini
Söz konusu C vitamini olduğunda adeta bir süper kahramana dönüşen bu egzotik meyveyi diyetinize katarak saç kırıklıklarını engelleyebilirsiniz.
tavuk460

Tavuk
Her gün en az bir öğün yemeğimize dahil olan tavuğun protein açısından oldukça yüksek değerlere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Çinko, demir ve B vitamini barındıran bu protein deposu, saç sağlığımızda büyük bir rol oynuyor. Yüksek proteinli besinler saç bloklarının oluşmasına katkı sağlıyor.
mercimek 460

 Mercimek
Protein, çinko ve biyotinle takım halinde çalışan bu baklagil; vejeteryanlar, veganlar ve et yiyenler için başlıca besin kaynağı.
istridye 460

 İstridye
Eksikliğinde saç ve hatta kirpik kaybına yol açan çinko açısından son derece zengindir. Mısr gevreği ve tahıllı ekmekten iyi bir miktarda çinko alsak da istiridyeyle birlikte aynı zamanda protein ihtiyacımızı da karşılıyoruz. Saçlarımızın %97'sinin çinkodan oluştuğun unutmayın. Yeteri derecede protein almadığınız sürece saçlarınız kuru, yıpranmış ve zayıf kalmaya devam eder.
somon 460

Somon
Protein ve D vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra içerisinde, Omega-3 yağ asitleri de barındırıyor. Vücudunuzun saçınızın uzaması için, üretemediği bu yağ asitlerini dışarıdan almalısınız. Omega- 3, kafa derinizdeki hücre zarlarında bulunur ve bu doğal yağı tutarak saçınızı nemlendirir.
ispanak 460

 Ispanak
İçerisindeki demir, beta karoten, folik asit ve C vitamini, sağlıklı saç tellerine sahip olmanızı ve kafa derinizdeki yağ dolaşımını sağlar.
ceviz 460

Ceviz
Ceviz, yüksek miktarda Omega-3 yağı asitleri içeren tek kuruyemiştir. Ayrıca hücrelerinizi DNA hasarlarından koruyan biyotin ve vitamin açısından da oldukça zengindir. Biyotin eksikliği saç kaybına neden olabilir. Bunların yanı sıra ceviz, doğal saç renginizi koruyan ve canlı tutan bakır mineraline sahiptir. Mutlaka günde bir avuç tüketin!
tatlipatates 460

 Tatlı patates
Tatlı patates, vücudunuzun A vitaminine çevirdiği antioksidan beta karoten açısından mükemmel bir kaynaktır. Yeterli A vitamini olmadığında, vücudunuzdaki hücreler görevini yerine getiremez. Kafa derinizi besleyen yağları koruyan ve üreten A vitamini eğer vücutta az ise kaşıntılı ve rahatsız edici kepek problemine yol açabilir.
Kaynak: Marie Claire Türkiye

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.