Header Ads

Alp bugdaycı kimdir?

Bir zamanların en ünlü haber spikerlerinden olan Alp bugdaycı özellikle ilk özel kanalın star tv nin ilk haber spikerlerinden idi özellikle körfez savaşlarında etkileyici sesi ile sunduğu haberlerde ünlenmişti.

Yaklaşık bir aydır kaldığı cezaevinde ölü bulunan Alp buğdaycının hayatı Alp buğdaycı kimdir?

21 Temmuz 1964 Diyarbakır doğumlu olan Alp Buğdaycı, seslendirme kariyerine başlamadan önce, uzun yıllar medyanın farklı alanlarında çalıştı.

1982-88 yılları arasında, Bâb-ı Âli'deki çeşitli gazete ve haber ajanslarında muhabirlik yaparak başladığı kariyeri, 1989'da TRT'nin açtığı spikerlik sınavını kazanmasıyla farklı bir yön aldı. Buğdaycı, hem TRT radyolarında görev yaptı, hem de TRT-1'de program sundu. 1990 yılında Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı Star 1 (Magic Box) ekranında haber spikerliği yaptı. 1991 yılında Show TV'ye geçerek Güne Merhaba adlı bir sabah haberi sundu
Körfez Savaşı sırasındaki canlı yayın performansıyla dikkat çeken Alp Buğdaycı, 1994'te özel televizyonlardaki deformasyondan rahatsız olarak mesleği bıraktı.
Buğdaycı, 2001 yılında spikerlik mesleğine geri döndü. Ama bu kez ekran önünde değil, mikrofon gerisinde... Seslendirme sanatçısı olarak sürdürdüğü meslek hayatı boyunca sayısız belgesel, reklam, tanıtım ve TV programı seslendirdi.Yapımını üstlendiği 2007 tarihli "Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı" belgeseli, İZ TV'de ekrana geldi. Alp Buğdaycı, Digiturk dijital platformundan yayın yapan İZ TV'de "Maceranı Yarat" ve "Özel Gösterim" kuşakları başta olmak üzere, birçok belgesele ses verdi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.