Header Ads

Gaz yapan yiyecekler

Gaz durumu, sindirimin yap taşlarından biri olarak gıdalar bağırsaklarda sindirilirken oluşan bir durumdur. Sağlıklı bir metabolizmaya sahip olan bir birey, günlük olarak yaklaşık 15-20 defa arasında vücudundan gaz salınımı yapar. 
Gaz sorunları da, bu tip gaz salınımlarının bağırsaklardaki gıdaların parçalanmasına yardımcı olan bakterilerin fazla çalışması sonrasında vücuttan yeterli miktarda gaz salınımı yapılamaması durumlarında meydana gelmektedir.

Gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Gazlı içecekler : Bağırsaklarda ve midede gaz oluşturan en büyük etken gazlı içeceklerdir. Hem bol miktarda gaz hem de bol miktarda şeker içeren bu içeceklerin vücut için hiç bir yararı olmamasının yanında bol miktarda zararı da bulunmaktadır. Enerji içecekleri, maden suyu ve yapay olarak sonradan gaz eklenmiş tüm içecekler gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bunun dışında metabolizmasında laktoz hassasiyeti bulunan kişilerin de süt ya da süt ürünü barındıran milk shake, kremalı içecekler, sütlü nescafe, latte ve cappuccino gibi içecekleri de mümkün mertebe gaz oluşumunu engellemek için tüketmemeleri gerekmektedir.

Bakliyatlar : Vücudumuz için besleyici ve yararlı yiyecekler olmalarına karşılık içeriklerinde “rafinoz” isimli doğal şekerlerden bol miktarda bulunan bakliyatlar, metabolizmasında rafinoz hassasiyeti bulunan bireylerde gaz sorunu oluşturabilmektedir. Bezelye, fasulye ve mercimek gibi bakliyatların gaz sorununa neden olabileceği bilindiğinden en azından tüketmeden önce bu bakliyatları kaynar suda haşladıktan sonra bir gece boyunca suda bekletip daha sonra pişirmek, bu yiyeceklerin gaz yapıcı özelliklerini bir nebze de olsun kaybetmelerine vesile olacaktır.
Yağlı yiyecekler : Yağ içeren besinler, çok bilinen gaz yapıcı özellikler barındırmasalar da yine de hiç gaz yapmadıkları söylenemez. Özellikle aşırı derecede yağla birlikte hazırlanan yiyeceklerin midede sindirim durumları daha zor olduğundan dolaylı olarak sindirim sisteminin normalden daha fazla performans göstermesine ve böylelikle de daha fazla gaz oluşmasına neden olmaktadırlar.
Yüksek lif içeren nişastalar : Yüksek miktarlarda besin lifi ve şeker barındıran mısır, patates ve tam tahıllı ürünler gibi yiyecekler midede gaz oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle patatesten kaynaklı gazların oluşumunu önlemek adına haşlayarak tüketmeniz bu besinin vücudunuzda gaz oluşturmasını engelleyebilmeniz için bir önleyici nitelik olmaktadır. Nişastalı ürünler olmalarına rağmen buğday kepekli ürünler ve pirinç, vücutta gaz yapmayan yiyecekler arasındadır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.