Header Ads

Kil maskesi nasıl yapılır?

Özellikle kadınlar açısından müthiş bir öneme sahip olan cilt sağlığı konusu, kişinin hem kendini iyi hissetmesi için hem de sosyal ortamlarda güzellik algısının bozulmaması için bakımının ihmal edilmemesi gereken unsurlardan biridir. Bu nedenlerle her şeyden önce cildin sağlıklı ve duru bir yapıda kalabilmesini sağlamak için kadınlar pek çok yönteme başvurmaktadır. 

Kullanılan pahalı kremler, cilde güzellik salonunda yaptırılan pahalı uygulamalar ya da estetik olarak cilde müdahale edilmesi başvurulan bu yöntemlerden sadece bir kaçıdır. Ancak ne olursa olsun bu müdahalelerin yanında günlük yaptığımız makyajlar, düzensiz cilt temizliği, düzensiz ve yağlı beslenme alışkanlıkları ya da havanın cildi olumsuz etkileyecek durumda olması gibi etkenler tüm bu yaptığımız/ yaptırdığımız bakımları bir anda sıfırlayıp cildimizin kötü bir yapıda görünmesini sağlayabilmektedir. Çünkü böyle durumlarda cilt sahip olduğu canlılığı kaybederek soluklaşmaya, pürüzlüleşmeye, çatlamaya, sivilce ve siyah nokta yapmaya hatta daha da çok etkilenirse pul pul dökülmeye dahi başlamaktadır. Artık günümüzde kadınlar sürekli olarak bu durumdan muzdarip olup ciltlerine pahalı yatırımlar yapmak yerine sürekli kullanabilecekleri daha uygun meblağlardaki kaynaklara yönelmişlerdir. Bu kaynakların arasında en uygun fiyatlı ve en yararlı olan ürünlerden biri de kil maskeleridir. Bu kil malzemesini çoğu aktardan saf halde temin edebilmek mümkün olduğundan çoğu kadın kolaylıkla bu malzemeyi alıp evde kendi hazırladıkları tariflerle yüzlerine uygulayabilmektedirler. Zaten alınan markalı ürünlerin çoğunun içerisinde de katkı maddesi olarak kil de kullanıldığından, kil maskeleri de kadınlar tarafından gönül rahatlığıyla sıklıkla yüzlerine uygulanabilmektedir. Kil maskelerinin türleri ve türlerine göre sağladıkları yararlar ise şu şekilde olmaktadır;
Beyaz kil : “Bentonit kil” olarak da adlandırılan beyaz kil, volkanik arazilerde bulunan lavların ve tüflerin birbirleriyle karışarak kimyasal bir ayrışma geçirmesinden sonra oluşmaktadır. Bu nedenle içerik olarak da oldukça zengin olan beyaz kil, diğer kil türlerine nazaran cildi daha az miktarlarda kurutmaktadır. Bu özelliği kendisinin özellikle kuru ciltlere sahip olan kadınlar tarafından ya da az yağlı cilde sahip olan kadınlar tarafından kullanılmasını sıklaştırmıştır. Beyaz kil yüze uygulandığında yüzde eğer varsa sivilceleri ve siyah noktaları kurutur, eğer yoksa ciltte uzun dönem sivilce oluşmasını engeller, bir yandan cilt yapısındaki bakterileri yok ederken bir yandan içeriğinde bulunan minerallerle de cildin ihtiyaçlarını karşılayarak onu besler.
Kırmızı kil : İçeriğinde bol miktarda demir oksidi bulunan kırmızı kil, cildin ihtiyaç duyduğu minerallerin neredeyse hepsini içeriğinde barındırma özelliğini taşımaktadır. Düzenli olarak kırmızı kil maskesi kullanan kadınların cildinde yağ üretimi dengelenmiş ve cilde ekstradan bir parlaklık gelmiş olur. Bu tip kil maskelerini çoğunlukla solgun bir cilt yapısına sahip olan kadınlar tercih etmektedirler.
kil : “Fransız kili” olarak da bilinen pembe kil, bileşim olarak kırmızı kille beyaz kilin birbirine karıştırılması sonucunda elde edilen bir kil türüdür. Hassas ciltlerde de kullanılabilme özelliği olan pembe kilin içeriğinde montmorillonint, demir ve hidromuskovit gibi cilt için son derece önemli maddeler bulunmaktadır.
Yeşil kil : Genel olarak en çok kullanılan kil maskesi olan yeşil kil maskesi, ağırlıkla sürekli yağlanma sorunu yaşayan cilt yapılarının üzerinde kullanılmaktadır. Ciltteki tıkanmış gözenekleri temizleyerek açan bu maske, sonuç olarak ciltteki siyah nokta ve sivilcelenme sorunlarının da önüne geçebilmektedir. Etki seviyesi kuvvetli olduğundan genellikle hassas ve sorunlu ciltlerin üzerinde kullanılması önerilmemektedir. Çünkü bu tip ciltlerin üzerine uygulandığında tahriş durumlarının oluşmasına, aşırı derecede kuruma yaşanmasına ya da kızarıklık durumlarına sebep olabilmektedir.

Kil maskesi nasıl yapılır?

Kil malzemesiyle hazırlanan pek çok maske tarifi bulunmaktadır. Bu tariflerden en çok kullanılanları ise şöyledir;
Papatya suyuyla uygulanan kil maskesi
Malzemeler
1 çay kaşığı miktarında istenilen yapıdaki kil
1 tatlı kaşığı miktarındaki papatya suyu
Uygulanışı
Elinizdeki kil malzemesini ve papatya suyunu bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra elinizdeki bu malzemeyi cildinizde en az 5 dakika, en fazla 10 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Eğer ki cilt yapınız hassas bir yapıya sahipse de yüzünüze sürdüğünüz maske kuruduktan sonra direkt olarak yıkamanız gereklidir. Uygulamayı 4er ya da 5er günde sadece 1 defaya mahsus olmak üzere uygulamanız mümkündür.
Kayısı yağıyla uygulanan kil maskesi
Malzemeler
2 damla miktarında kayısı yağı
3 yemek kaşığı miktarında beyaz kil
3 damla miktarında zeytin yağı
Uygulanışı
Elinizdeki kili bir kaba boşalttıktan sonra önce kayısı yağını malzemenin üzerine ekleyip ardından da zeytin yağını eklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışım krem kıvamına gelinceye kadar ılık su yardımıyla karıştırmanız gerekmektedir. Krem kıvamına gelen malzemeyi suratınıza sürdükten sonra 10 dakikalık bir süreçte suratınızda bekletip sonrasında yüzünüzü ılık suyla durulayınca uygulamanız bitmiş olacaktır. Bu maskeyi de bir önceki maskesi beşer günde bir uygulamanız yeterlidir.

Limon ve aspirinle uygulanan kil maskesi
Malzemeler
1 çay kaşığı miktarında limon
1 çay kaşığı miktarında kil
2 adet aspirin ilacı
Uygulanışı
Elinizdeki malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırmanız gereklidir. Özellikle aspirini karışımın içerisinde karıştırırken ezip toz haline gelmesi önemlidir. Hazır halde olduğunu düşündüğünüz malzemeyi de yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika içerisinde bol ılık suyla yıkamanızla birlikte uygulama sona ermiş demektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.