Header Ads

Rüyalarınızı etkileyen 11 durum

Hiç bitmesin istediğin rüyalar ya da geceni cehenneme çeviren kabuslar…

Bilinç dışını ve dolayısıyla rüyaları neler etkiliyor olabilir?

1­ Kokular


Almanya Manheim Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, uyku sırasında koklanan kokuların rüyaları etkilediğini ortaya çıkardı. Uykunun belirli bir bölümünde çiçek kokuları koklatılan denekler daha pozitif rüyalar görürken, çürük yumurta gibi sülfürik kokular koklatılan deneklerin kabus gördüğü ortaya çıkmış. Belki de baş ucuna güzel kokulu çiçekler eklemeyi denemelisin…
2­ Sesler
Rüyanda yangın alarmı çalarken yanan binadan kaçmaya çalıştığını, ancak sesin giderek artıp tizleştiğini gördüğüğün, uyanınca çalanın telefon alarmın olduğunu farkettiğin olmuştur. Harvard Üniversitesi’nden Dr. Barret’in dediğine göre seni uyandırmayacak hafiflikteki okyanus ve doğa
sesleri, alarm sesinin tersine, huzurlu ve sakin rüyalar görmen konusunda yardımcı olacaktır.
3­ Baharatlı yemekler

Acılı, bol baharatlı, peynirli veya çok büyük porsiyonlu gibi sindirimi zor gıdalar, kabus görme ve daha kötüsü kabuslarını hatırlama ihtimalini güçlendiriyor. Uyumadan önce bu tip gıdalar yemen, uykunun bölünmesine, rüya gördükten sonra 5 dakika içinde uyanıyor olman ise rüyayı net bir şekilde hatırlamana sebep oluyor. Artık akşam atıştırmalıklarını seçerken bir daha düşün deriz!
4­ Yüz üstü uyumak
Çok sık müstehcen rüyalar görüyorsan, sebebi yüzükoyun yatıyor olman olabilir! 670 deneğin katılımıyla yapılan testte karın üstü yatan deneklerin diğer pozisyonlara kıyasla erotik rüyalar görmeye daha meyilli olduğu görüldü. Bunun sebebi ise yüzüstü pozisyonda nefes alış düzenimizin değişmesiyle ilişkilendiriliyor. Seksi rüyalarını azaltmak ya da artırmak istiyorsan, uyuma pozisyonunu değiştirmeyi deneyebilirsin.
5­ B6 Vitamini
Internet üzerinde B6 alımının net rüyalarla ilgisi ile ilgili bir yazı olamasa da Dr. Barret’e göre B6’nın biyolojik etkisi bulunmakta. Bakliyatlar, muz, avokado ve çerezler gibi bir çok gıdadan kolayca alınabilen B6 vitamini, amino asitleri net rüya görmemizi sağlayan nörotransmitterlere
dönüştürüyor.
6­ Antidepresanlar
Vitaminler ve ilaç desteğinden bahsetmişken, eğer antidepresan kullanıyorsan kabus görme olasılığın çok yüksek. Günlük hayatta beyin fonsiyonlarını düzenleyerek sakinleşmenize yardımcı olan antidepresanların en bilinen yan etkilerinden biri kabuslardır. Antidepresan ilaçları kullanan deneklerin REM uykusunda daha hareketli, daha gergin olduğu da gözlenmiş.
222
7­ Sigarayı bırakmak
Boston Üniversitesi’nden Dr. Namara’nın açıklamasına göre sigarayı bırakan kişilerin rüya görme sıklığı hızla artıyor. Sigarayı bırakanlar ortalama bir yıl boyunca rüyalarında sigara içtiklerini görmeye devam ediyorlar. Dr. Namara’nın önerisi ise vücuduna bir süre izin vermen yönünde.
Nikotinden uzak kalınca, zamanla beyin nöronların kendini toparlamaya başlayacak ve rüya görme sıklığın eski düzenini alacak.
8­ Siyah­beyaz televizyonlar
Kulağa her ne kadar ilginç gelse de İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre medyanın rüyalarımız üzerindeki etkisi sandığımızdan da büyük! Renkli ekranlar hayatımıza girmeden önce rüyalarını grinin tonlarında gören insanların sayısı baya fazla. Özellikle rüyaları hatırlamaya başladığımız 3­-10 yaş arasında televizyonda ne gördüğümüz kadar ne renkte gördüğümüz de önemliymiş anlaşılan!
9­ Açlık
Yatağa aç girmek kan şekerini düşüreceği için derin bir uyku çekebilme ihtimalin azalıyor. Bu da başrolünde dumanları tüten bir dilim pizza ya da bol soslu bir hamburgerin yer aldığı rüyalarını daha net hatırlayabilmene yol açıyor. Dr.Ware’in açıklamalarına göre anoreksik hastaların hemen hemen hepsi rüyalarında yemek görüyorlar.
10­ Korku filmleri
Annenin geceleri korku filmi izlemene kızmasının belki de bir sebebi vardır… Dr. Barret’in dediğine göre, yatağa girmeden önce yaptığın son şey rüyalarını etkiliyor. İster izlediğin film, ister okuduğunuz kitap, ister eşinle yaptığın konuşma… Eğer gergin filmlerden sonra kabus görmekten
şikayetçiysen, uyumadan önce bir süre tatil fotoğraflarına bakmayı ya da huzurlu müzikler dinlemeyi deneyebilirsin.
11­ Hamilelik
Yatağından kalktın, bebeğin beşiğinde değil ya da karnın düzleşmiş… Evet,tipik bir hamile ya da yeni doğum yapmış anne belirtisi olan kabuslardan gördün. Heyecan, uykusuzluk ve hormon iniş çıkışlarının da etkisiyle net rüyalar görmeye başlamak her annenin başına geliyor. Bu, aslında vücudunun seni büyük değişikliğe hazırlama yöntemi. (Gazetevatan)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.