Header Ads

Adet gecikmesi nedenleri

Adet döngüsü, bayanlarda düzenli olarak yaşanan bir dönemdir. Tamamen hormonların kontrolünde yaşanmaktadır. Beyindeki hipofiz bezinin kontrolünde düzenli olarak gelişen yumurta, çatlar ve döllenmeye hazır hale gelir. Sperm tarafından döllenme olmayınca, kanla birlikte vücuttan atılır ve yenisinin oluşması için süreç başlar. Her kadın, doğuştan belirli bir yumurtalık rezervi ile doğar ve menopoz dönemi bu rezervin bittiği dönemdir.
Düzenli olarak kadın vücudunun yarattığı adet dönemi, sabit periyotlar halinde olmaktadır. Fakat bazen adet gecikmeleri yaşanmaktadır. Bunun bazı nedenleri vardır. Stres, kullanılan ilaçlar, hastalıklar, hamilelik, kilolu olmak, polikistik over sendromu, menopoz, fazla kilolu veya zayıf olmak gibi başlıklar ile sayılabilir. Hamilelikte, ilk belirti adet döneminde olan gecikmedir. Hemen bir tahlil yapılarak, gebe olup olmadığınızı ilk adet gününden 15 gün gecikmesi durumunda yapabilirsiniz. Çok stresli çalışıyor veya hayatınızda stresli bir dönem yaşıyorsanız, adet gecikmeleriniz olabilir. Stres yüzünden, cinsiyet hormonlarını kontrol eden hormon azalabilir. Bu durum, sizi adet olmamanıza kadar giden bir periyoda sokabilir. Polikistik over sendromunuz varsa, adet düzeniniz tamamen bozulabilir veya adet göremeyebilirsiniz. Çünkü bu hastalıkta, yumurtalar olgunlaştıktan sonra çatlamaz ve kistleşerek yumurtalık etrafında birikir. Bu da adet olmanıza engeldir. Günümüzde, sebebi bilinmeyen bir hormon hastalığı olarak kabul edilen PKOS’da hekime danışmalı ve tedavi görmelisiniz. Genelde 10 kadından 3’ünde görülen bu rahatsızlık, tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Menopoz dönemi, yumurtalık rezervinizin bittiği dönemdir ve artık adet görmezsiniz. Bu dönemin başında görülen düzensiz adet kanamaları, gayet normal bir durumdur. Yeni bir ilaç kullanmaya başladıysanız, ilacın yan etkileri adet düzensizliği yapabilir dolayısıyla, doktorunuza danışmanızda fayda vardır
Adet düzeninizde bozulma varsa, mutlaka bir hekime gözükmelisiniz. Altında yatan nedenler mutlaka araştırılmalı ve düzene sokulmalıdır. Her sağlıklı bayan, 13-14 yaşlarından itibaren düzenli adet olmalıdır. Bu, vücudumuzun bebek sahibi olmak için uyguladığı bir düzendir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.