Header Ads

Balıklar İçin En Lezzetli Terbiye Tarifleri

Balıklar tek başına lezzetli birer yemek olarak sofralarda yer alsa da, öncesinde birbirinden lezzetli tatlarla terbiye etmek, balık yemeğinin daha lezzetli olmasını sağlar. Özellikle taze balıkların pişmeden önce terbiyeden geçmesi, daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Balığın terbiye edilmiş olması balığa lezzet katarken, pişme esnasında da tava ya da ızgaraya daha az yapışmasına neden olarak tüm lezzetin balığın üzerinde kalmasını sağlar. Balığa lezzet ve yumuşaklık verecek birçok malzeme ile balık terbiyesi hazırlamak mümkündür.
  1. Sütle Balık Terbiyesi Tarifi
Beyaz renkli balıkların terbiyesi için önerilen bu tarifte, bir çay bardağı süt, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı kişniş bir çay kaşığı kimyon ve 3 diş ezilmiş sarımsak kullanılmaktadır. Tüm malzemeler bir kapta birleştirildikten sonra balıkların bir süre bu karışım içinde bekletilmesi ve pişme sırasında da bir miktar pişme kabına bu terbiyeden eklenmesi, yumuşak ve oldukça lezzetli bir balık pişirmeyi sağlayacaktır.
  1. Soya Soslu Balık Terbiyesi Tarifi
Soya sosu birçok yemeğin marine edilmesinde tercih edilen bir sostur. Balığın farklı bir lezzette olmasını isteyenler bu terbiye sosunu deneyebilirler.

Malzemeler arasında; yarım çay bardağı elma sirkesi, bir çay bardağı soya sosu,2 çorba kaşığı esmer şeker ve bir tatlı kaşığı taze zencefil bulunmaktadır. Tüm malzemeler karıştırılarak balıkların bu sos içinde en az yarım saat bekletilmesi, oldukça lezzetli bir balık yemeği pişirmeye imkân verecektir
  1. Limon Ve Portakal İle Balık Terbiyesi Tarifi
Balık yemeklerinde limon dilimleri vazgeçilmezdir. Bu tarifte ise limon ve portakalı bir arada balık terbiyesinde kullanılması, balığın oldukça farklı bir lezzete bürünmesini sağlayacaktır. Kabuğu sert olan deniz ürünleri için bu terbiye tarifi birebir bir terbiye özelliğindedir.

Malzemeler arasında; üç portakal suyu, bir limon suyu, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 dal kıyılmış dereotu, bir çay kaşığı deniz tuzu ve iki çay kaşığı biberiye yer almaktadır. Tüm malzemeler derin bir kabın içinde karıştırılarak balıklar güzelce marine edilmelidir.
  1. Tarhanalı Balık Terbiyesi Tarifi
Tercih edilen balık ve pişirme yöntemi ne olursa olsun tarhana ile terbiye lezzetli bir seçenektir. Bunun için olması gereken malzemeler arasında; iki yemek kaşığı toz tarhana, dört yemek kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı toz nane ve bir diş ezilmiş sarımsak yer alıyor. Bütün malzemeler bir kapta karıştırılıp balıklar içinde terbiye olması için en az 30 dakika bekletildiğinde balıkların daha lezzetli ve yumuşak bir şekilde piştiği görülecektir.
  1. Hardallı Balık Terbiyesi Tarifi
Hardal tek başına balığı terbiye edecek soslardan biri olsa da, çeşitli malzemelerle zenginleştirilen hardal sosu ile balık terbiyesi elde etmek, son derece yumuşak ve lezzetli bir balık pişirmeye yardımcı olur. Malzeme listesi içinde; 3 yemek kaşığı hardal, bir yemek kaşığı elma sirkesi, yarım çay bardağı zeytinyağı, bir kâse ince kıyılmış dereotu, toz şeker ve tuz yer alıyor. Listedeki bütün malzemeler karıştırıldığında kıvamlı bir terbiye sosu ilde edilecektir. Aynı zamanda pişme sırasında da terbiyesi ile pişmesine izin vermek son derece lezzetli bir balık yemeği yemeye olanak sağlayacaktır.


  1. Şarap İle Balık Terbiyesi Tarifi
Deniz ürünlerini terbiye ederken en sık kullanılan ürünlerden biri de şaraptır. Bu tarif çoğu kişinin tercihi olmasa bile yemeklerine lezzet katması açısından şarabın lezzetinden faydalanan pek çok kişinin işine yarayacak bir tariftir. Şaraplı balık terbiyesi malzemeleri arasında; dört yemek kaşığı beyaz şarap, bir çay kaşığı kekik,3 yemek kaşığı zeytinyağı yer alıyor. Tüm malzemeler karıştırılarak elde edilen terbiye somon ve çipura gibi balık çeşitlerinin oldukça lezzetli ve yumuşak pişmesini sağlamaktadır.


images.jpg ​
  1. Yoğurtlu Balık Terbiyesi Tarifi
Balık yendiği zamanlarda yoğurttan uzak durmak pek çok kişinin uyguladığı davranışlardan biridir. Ancak bu yoğurdun balık ile buluşmasında sadece terbiye görevinde olması herhangi bir sıkıntı oluşturmayacaktır. Malzeme listesi arasında; 2 yemek kaşığı yoğurt, 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tutam kekik yer alıyor. Balığın miktarına göre malzemelerin çoğaltılması mümkündür. Tüm malzemeler karıştırılarak elde edilen koyum kıvamlı terbiye sosunu balıklara bir fırça yardımıyla sürerek bir süre beklemek balıkların yumuşacık pişmesine yardımcı olacaktır.

Balık Marine Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Et ve tavuk yemeklerinin pişmeden önce terbiye edilmesi gibi, balık etinin de pişmeden önce terbiye edilmesi lezzet ve yumuşaklık katan bir unsur niteliğindedir. Ancak marine etmeninde bazı püf noktaları bulunmaktadır. Balığa yakışacak lezzetleri bulmak ve ideal süre kadar terbiye etmek son derece dikkat edilmesi gereken noktalardır. Arıca terbiye için tercih edilen malzemenin balığın lezzetini gölgelemesi başarısız bir balık yemeğinin ortaya çıkmasına neden olur. Hoş kokulu ve balığın lezzetini destekleyen baharat ve soslar tercih edilmelidir. Et ve tavuk etine nazaran daha narin olan balık etini uzun süre terbiye sosu içinde bekletmek balığın ağıza gitmeden dağılmasına neden olur. Bu nedenle eti yumuşak olan balıkları yarım saatten fazla marine etmemek gerekir. Marine edilmiş olan balık pişme öncesinde yumuşamış olacağı için pişme süresi bu nokta göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.

images (1).jpg 

Hangi Balık Ne Kadar Marine Edilmeli?

Daha lezzetli ve yumuşak olması için terbiye edilen balığın terbiye içinde ne kadar kalacağı tercih edilen balığın genel özelliklerine göre değişmektedir. Buna göre sert kabuklu deniz ürünlerini bir gece terbiye sosunda bekletmekte bir sakınca yoktur. Ancak yumuşak etli balıklar en fazla bir saat olacak şekilde marine edilmelidir. Çipura, dil balığı ve levrek gibi eti çok sert ya da yumuşak olmayan balıklar için 30 dakika ideal terbiye süresidir. Palamut, kılıç ve somon balıkları için ise, terbiye süresini 45 dakikaya çıkarmakta fayda vardır. Derisi kalın ve pullu olan balıklar için de 1 saatlik marine süresi yeterli gelecektir.

Balık Marine Etmenin Püf Noktaları

Balık terbiyesinde amaç edilen sonucu elde edebilmek için terbiye kabının mutlaka cam yada porselen olması gerekiyor. Alüminyum gibi malzemelerde yapılan balık terbiyesi, asidik malzemelerle birlikte alüminyum tadının balığa geçmesine neden olacağı için tavsiye edilmez. Kızartma pişirme yöntemi ile pişirilecek olan balıkların önceden terbiye edilmesi gerekmez ancak daha lezzetli bir balık kızartmak için terbiye sosundan geçirilerek kızartılabilir. Ağzı kapaklı olmayan kaplarda hazırlanan terbiyenin streç filmle kaplanarak balıkların bekletilmesi, hava almayacağı için terbiyenin daha etkili olmasını sağlayacaktır.


Kaynak:hayat kolay​

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.