Header Ads

Eşarp kullanmanın en şık yolları

Son yıllarda eşarp markaları desenleriyle, renkleriyle, modelleriyle tüketiciye birbirinden şık seçenekler sunuyor ve başörtülü ya da açık bütün kadınlardan talep görüyor.
Yani eşarplar artık sadece başörtüsü olarak kullanılmıyor. Kimi çantasının kenarına aksesuar, kimi beline kemer yapıyor. Sokakta, çarşıda, alışveriş merkezlerinde eşarbın ezber bozan kullanımlarına tanıklık ediyoruz. Modacı Deniz Kaprol, eşarpla ilgili önyargıların yıkıldığı görüşünde. Biz de ayrıntıları uzmanlarına sorduk ve modacı Deniz Kaprol ve İstanbul Modern Mağazalar Koordinatörü ve Aksesuar Tasarımcısı Bilge Ökten'den rengiyle, modeliyle eşarp kullanmanın en şık yollarını öğrendik.
Bilekte ya da dirsekte:
Deniz Kaprol'e göre eşarbın en şık kullanımlarından biri bileğe ya da dirseğe dolanarak kocaman bir düğümle bağlanması. Kaprol, bilekte kullanıldığında eşarbın yanına bir iki tane ince bilezik takılabileceğini, böyle daha şık duracağını söylüyor. Bir de sadece bilek ya da dirseğe değil pazı bölgesine de bağlanabilirmiş. Ancak Deniz Kaprol'ün bazı tavsiyeleri var; "Kalın ve büyük eşarplar yerine daha çok ince ve desenli eşarpları tercih edin. Eşarbı, bilek, pazı bölgesinde kullanacağınız ve yanına bilezik takacağımız için eğer desenli eşarplar kullanırsanız çok daha güzel olacaktır."

Ceketinizin cebinden çıkartabilirsiniz:
İşiniz dolayısıyla ya da başka sebeplerle sıkça ceket giymek zorunda kalıyorsanız Bige Ökten'in size güzel bir tavsiyesi var. Ceketinize uygun tonlarda seçeceğiniz küçük boyutlarda bir eşarbı cebinize koyup, bir ucundan dışarı çıkartarak ceketinizi hareketlendirebilirsiniz. Ökten bunun hem farklı hem de şık olacağını söylüyor.

Çantanıza bağlayabilir, kemer yapabilirsiniz: 
Eşarbı çantanızın askı kısmı ile çantanın birleştiği noktaya bağlayarak, ya da pantolonunuzun kemer kısmına geçirerek de kullanabilirsiniz. Bu kullanım özellikle kot pantolonlarda ve krem tonlarındaki keten pantolonlarda çok güzel duracaktır. Ayrıca bu yılın modası geniş kesim gömleklerin bel kısmına da kemer gibi bağlayabilirsiniz. Deniz Kaprol lila ve fuşyanın bu yılın göze çarpan renkleri olduğunu, bu renklerde bir eşarbın kemerde ve çantada çok güzel duracağını söylüyor.

Eşarbı ceketin iliklerinden geçirebilirsiniz: 
Bige Ökten, eşarbı cekette kullanacağınız bir öneride daha bulunuyor. Öncelikle seçiminizi ince bir eşarptan yana yapmanızda yarar var. Son yıllarda ön plana çıkan iki tarafında düğme ilikleri bulunan bir ceketiniz varsa eşarbı kıyafetin ilik düğmelerinden geçirebilirsiniz. Hem ceketin önünü kapatmış, hem de kıyafetinize renk katmış olursunuz.Fular: 
Eşarpçılarda sadece fular olarak üretilen ince kumaşlar olsa da eşarpların fular olarak kullanılması da hayli yaygın. Genelde iki üç kez kıvrılan eşarp boyundan geçirilir, önden veya yandan bağlanır ya da gömlek yakalarından sarkıtılır. Ancak eşarplar artık çok daha farklı şekillerde fular oluyor. Mesela boynunuzun iki yanından geçirdiğiniz eşarbın bir yanını daha uzun bırakıp, boğaz kısmını fiyonk şeklinde bağlayarak kravat şekli verebilirsiniz. Yine birkaç kat kıvırarak boynunuza taktığınız ve omuzlarınıza sarkıttığınız eşarbı iki ucundan açarak birini bir omzunuza, diğerini diğer omzunuza iğneleyerek boğaz kısmınızda kelebek şeklinde bir model oluşturabilirsiniz. Hem boğazının açıklığından şikayetçi olduğunuz bir kıyafetiniz varsa bu şekilde kamufle etmiş olursunuz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.