Header Ads

Tutku ve Aşk Arasında Bulunan 7 Fark!

Aşk ve tutku aynı şey midir? Birine sadece aşkla ya da safi tutkuyla bağlanılabilir mi? Ya siz ona aşkla mı, yoksa tutkuyla mı bağlısınız? Yeri geldiğinde hangisini tercih etmelisiniz?
İşte bunlar ve aşka dair aklınıza gelebilecek hemen hemen her soru için aşk ve tutkunun arasındaki farkları sizler için listeledik.
Bakalım, günün sonunda hangisi kazanıyor!:)
Fark 1: Tutku hayatınızı mahveder, aşk ise sadece iyileştirir.
Tutku gözlerinizi kör eder. Söz konusu tutkuyla bağlı olduğunuz insan olduğunda, kimse için asla yapmayacağınız şeyleri yaparken bulabilirsiniz kendinizi.
Bir şeyleri ya da birilerini yumruklama hissi, korunmasız seksin aslında çok da kötü olmadığı fikri gibi pek de sağlam olmayacak kararlar alabilirsiniz.
Öte yandan aşk, birini severken aynı zamanda eylemlerinizin sonuçlarını düşünmenizi de mümkün kılar. 
Sonuçları düşünmeksizin, sadece ve sadece hormonlarınızın peşinden gidiyorsanız; ileride çok üzüleceğinizi söylemek için kahin olmaya inanın gerek yok.
Fark 2: Tutku gelir ve gider, aşk ise hep arka planda bekleyecektir.
Tutku, gerçek aşka dayalı tüm ilişkilerde bulunur. Aşk zamanla daha ileri aşamalara girerken; belki bir hafta, belki de bir ay sonra -ama mutlaka- o kör tutku kaybolur. 
Bunun ardından taraflar yavaş yavaş birbirlerinin kusurlarını görmeye başlarlar, aslında tutkunun gittiğini anlamanın en iyi yoludur bu. Bunu da yalnızca gerçek aşk üzerine kurulmuş ilişkiler atlatabilir.
Yani kusurlarınızı biliyor ve buna rağmen birbirinizi sevmeye devam ediyorsanız bu oyundan galip çıkmışsınız demektir, sizleri tebrik ederiz!:)
Fark 3: Tutku hormonlara, aşk ise ilke ve yeteneklere bağlıdır.
Tutkunun var olması için tek ihtiyacınız oksitosin ve vezopressin gibi hormonlar. Evet, tek ihtiyacınız bunlar ve beyniniz bu işi halledebilir.
Diğer yandan, aşkın var olması için tarafların; saygı, dürüstlük, empati ve iletişim gibi ilke ve yeteneklere sahip olmaları, dahası bunları birbirlerine uyumlu hale getirmeleri gerekir.
Fark 4: Tutku anında başlar, aşkın gelişimiyse zaman alır.
Size göre iyi görünümlü ve çekici gelen bir adama saniyeler içinde tutkuyla bağlanabilir hatta ona onu sevdiğinizi söylemek isteyebilirsiniz.
Buna "İlk görüşte aşk" diyerek kendinizi kandırmamanızı öneririz:)
Zira aşk, biriyle dolu dolu zamanlar geçirdiğinizde ve zorlayıcı konuşmalar gerçekleştirdiğinizde ortaya çıkar.
Fark 5: Tutku gösteriş yanlısıdır, aşk ise geri kalan herkesin düşüncesini yok sayar. 
Birbirine tutkuyla bağlı olan çiftler bunun gerçekliğine inanamayıp sürekli kendilerine "Bu gerçek mi?" sorusunu yöneltiyor. Durum böyle olunca, kişiler arasındaki tutku, onlarda onaylanmak ihtiyacı uyandırıyor.
Sosyal medyada belki de görmekten bıktığınız -muhtemelen bıktığınız- mutlu çiftler ve onların büyük aşklarını(!) konu alan fotoğraflar için bu durumun dışa vurumu diyebiliriz.
Öte yandan, gerçek aşkın onaylanmaya ihtiyacı yoktur. Partnerini aralarındakinin gerçek olduğunu bilecek kadar tanımıştır zaten onlar, diğer insanların ne düşündüğü de pek önemli değildir bundan sonra:)
Fark 6: Tutku mükemmelliyete, aşk ise kabullenmeye dayanır.
Tanıştığınız en kusursuz insanla birlikte olduğunuzu hissediyorsanız bu tutkudur. Onun kusurlarını biliyor ama ona hala deli oluyorsanız bu aşktır. 
Aşk içerisinde farkındalık ve kabulleniş barındırırken; tutku, mükemmelliyetçi ve nesneldir.
Fark 7: Tutku kolay elde edilir, aşk ise:)
Tutku mu istiyorsunuz? Herhangi bir şehirde ya da herhangi bir ülkede girdiğiniz barda en beğendiğiniz kişiyi bulun ve konuşmaya başlayın. Tebrikler başardınız!
Aşk mı istiyorsunuz? Onu bulmak ne yazık ki, tutku kadar kolay değil.
Aşık olabilmek için size göre özel nitelikleri ve değerleri olan birini bulmalısınız. Yaşam deneyimleri sizinkiyle uyumlu olmalı, sizin güçlü olduğunuz alanlarda zayıf, sizin zayıf olduğunuz alanlarda güçlü olmalıdır.
Zaten böyle birine sahipseniz mutluluk, henüz değilseniz şans diliyoruz!:)
Kaynak:womenist.net

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.