Header Ads

Horlamadan kurtaracak 7 pratik bilgi!

Horlama, horlayan kişiden daha çok o kişiyle birlikte uyuyan veya yakında bulunanları rahatsız ediyor. Hormalayı bir tür uyku rahatsızlığı olarak nitelendiren Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Murat Şirin, horlamanın burun ve boğazdan ciğerlere hava taşıyan yolları açık tutan kasın, uyku sırasında gevşemesi ile oluştuğunu belirtti.
Op. Dr. Murat Şirin, 7 pratik yol ile horlamanın önüne nasıl geçebileceği konusunda bilgiler verdi.
UYKU ÖNCESİ AĞIR YEMEKTEN UZAK DURUN!
Uykudan kısa süre önce tüketilen ağır yemekler ve içkiden uzak durun. Yatmadan önce ağır yemek yemek boğaz kaslarının normalden daha fazla gevşemesine bu da horlamaya yol açar.

MUTLAKA SPOR YAPIN

Sportif bir yaşam biçimi tercih edin ve fazla kilolarınız varsa uygun bir diyet yardımı ile kilo verin.

YATIŞ POZİSYONUNUZU DEĞİŞTİRİN

Ağır horlama probleminiz yoksa yatış pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Dil geri düştüğü ve hava yollarının üzerine baskı yaptığı için bu yatış pozisyonu horlamaya yol açabilir. Yüzüstü veya yan yatarak uyumak tercih edilebilir.

TENİS TOPU TEDAVİSİNİ DENEYİN

Tenis topu tedavisine şans verin. İçinde tenis topu olan bir bel çantası takın ve sırtınızın boşluğuna getirin ya da katlanmış bir çift çorap da işinizi görebilir. Bu yöntemle her sırtüstü döndüğünüzde rahatsız olup yan yatarsınız.

YATAK ODANIZI MUTLAKA HAVALANDIRIN

Yatak odanızda temiz hava akışı olduğundan emin olun. Oda sıcak ve kuruysa burun geçitleri uyku sırasında tıkanır ve bu genellikle horlamaya yol açar. Pencerelerinizi açık tutun ve gerekirse genzinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanın.

BAŞINIZI YÜKSEKTE TUTAN YASTIK TERCİH EDİN!

Başınızı yüksekte tutacak ve horlamayı önleyecek bir horlama yastığı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

SİGARADAN UZAK DURUN

Eğer sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakın

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.