Header Ads

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adat sancısı nedir: Hemen hemen her kadının kâbusudur adet sancısı. Oldukça sancılı ve acı verici olabilmektedir. Adet sancısı kanamanın normalin üstünde kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının kadınlara sancı olarak dönüşüdür.
Kadınların bazen normal bazen çok sancılı hissettikleri bu Ağrıların yani kasılmaların nedeni rahim içi tabakanın atılarak yenilenmesi sonucu oluşan sancılardır. Prostagladin maddesi kasılmalar sırasında rahimde bölgesel olarak salgılanmaktadır. Az veya çok salgılanması adet sancısına yol açmaktadır. Adet olmadan bir kaç Gün önce başlayan adet bitimiyle de sona eren sancılardır.

Adet sancısını ne giderir

 1. Havluyu ısıtarak alt karın bölgesine bırakın. Isıyla birlikte kasılma ve sancılar hafifleyecektir. Yine bu bölgeyi gün içinde sıcak tutun.
 2. Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın
 3. E vitamini, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları azaltarak sancıların hafiflemesine yardımcı olur.
 4. Sıcak içeceklerden bitki çayları adet sancısına iyi gelir.
 5. Maydanoz: Bir bardak suya biraz maydonoz koyup 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Günde 2 bardak tüketebilirsiniz.
 6. Papatya: Çay demliğine yarım poşet kurumuş papatya çayını dökün ve 15 dakika boyunca kaynatın. Limon yada bal karıştırarak içebilirsiniz.
 7. Tarçın: Bir çay kaşığı tarçını sıcak bir bardak su içine karıştırarak kaynatın. Soğuduktan sonra bal karıştırıp günde 2-3 bardak içebilirsiniz.
 8. Sıcak su torbası, ısıtıcı yastıklar yada duş alarak kaslarınızı gevşete bilirsiniz.
 9. Alt karın bölgenize masaj yapmak şiddeti azaltabilir.
 10. A vitamini içeren besinlerden
  1. Tatlı patates
  2. Havuç
  3. Ispanak
  4. Kale
  5. Kara lahana
  6. Şalgam yeşillikleri
  7. Bal kabağı
  8. Marul
  9. Kavun
  10. Dolmalık biber
  11. Domates
  12. Kırmızı biber
  13. Pırasa
  14. Greyfurt
  15. Yeşil bezelye
  16. Kuşkonmaz
  17. Yeşil fasulye
  18. Brüksel lahanası
  19. Kayısı
  20. Maydanoz
  21. Nane
  22. Brokoli tüketebilirsiniz
 11. Magnezyum içeren yiyeceklerden
  1. Çerezler ve kabak çekirdekleri
  2. Balık
  3. Fasülye
  4. Avokado
  5. Muz
  6. Az yağlı yoğurt tüketin
Adet sancısı çeşitleri: Adet sancısı iki çeşittir. Birincisi normal şiddette ağrı kesicilere gerek kalmadan süre gelen adet dönemidir. İkincisi ise günlük hayatı oldukça kötü etkileyen ağrılı ve sancılı adet dönemidir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.