Header Ads

Gebelerin mide bulantısına çözüm yiyecekler

Hamileliğin gerçekleşmesinden sonra hormonun artmasıyla birlikte anne adayı mide bulantısı yaşamaya başlar. İşte anne adaylarının kabusu olan mide bulantılarından kurtulmanın yolları…


Uzmanlar, gebelik sürecinde yaşanacak mide bulantılarına iyi gelecek bazı besinlerin tüketilmesini önerirler
Anne adaylarının en sık yaşadıkları sıkıntılardan birisi olan mide bulantısı fizyolojik bir olaydır. Gebeliğin ilk aylarında başlayan bulantı, 12. Haftaya kadar devam eder.
Bazı anne adaylarında 16. Haftaya kadar sürerken bazı anne adaylarında da gebelik süresince devam eder. Her hamilenin farklı olmasından dolayı, bulantı ve kusmada her hamilede aynı belirtileri göstermez.

Çoğul gebeliklerde, gebelikte salgılanan hormon düzeylerinin daha fazla olması nedeniyle mide bulantıları daha şiddetli olur. Hamileliğinin ilk üç aylık döneminde bulantı ve kusma hissetmeyen hamilelerin oranı yüzde 20’dir. Geri kalan yüzde 80’de bulantı dereceleri çeşitlilik gösterir.

Mide bulantınıza iyi gelecek besinlerden birisi kuru ve tuzlu gıdalardır. Bu gıdaları azar azar sık aralıklarla tüketmeniz önerilir. Yanı başınızda bulunacak tuzlu krakerler ve bisküviler bu durum için en iyi alternatifler arasında yer alır. Tabii çok fazla tüketmemek şartıyla. 
Bulantınızın en yoğun olduğu süreçte bir dilim limon yemek, mide bulantılarınızın şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Limonu direkt yiyemiyorsanız limonlu bitki çayları (doktorunuzun önerdiği bitki çayları) bu sorunuzu giderecektir.
Elmanın lifli yapısı mide bulantınızı azaltan etkiye sahip olmasının yanında içerdiği lif, sindiriminizi rahatlatarak bağırsaklarınızı harekete geçirir. Bu şekilde olası kabızlık problemlerinin de önüne geçer. Elmanın C vitamini açısından zengin bir meyve olması, bebeğinizi ve sizi hastalıklara karşı korur ve direnç kazandırır.
Sadece gebeliğiniz sürecinde değil, her zaman tüketilmesi gereken su, pek çok hastalığa iyi gelir. Hamilelikte yaşanan sıvı kaybı mide bulantınızın artmasına neden olur. Bu nedenle günde en az 2.5 litre su tüketmeniz önerilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.