Header Ads

Sizi çekici gösteren renk hangisi?

Almanya’da yapılan araştırmada 180 öğrencinin yarısına kırmızı ve mavi gömlekler giydirildi ve öğrenciler içinde ayna olan bir odaya yerleştirildi. Öğrencilerin yanında telefonlarının bulunmasına da izin verildi. Amaç hangi öğrencilerin aynada kendine bakıp hangilerinin fotoğraflarını çekeceğini görmekti.


Sonrasında ise gönüllü öğrencilere kendilerini ne kadar çekici bulduklarına dair sorulardan oluşan basit anket soruları yöneltildi. Ve beklenen oldu: Kırmızı tişört giyenler kendilerini diğerlerine göre daha çekici bulduklarını söylediler. Ayrıca cinsellik anlamında da kendilerini daha iyi değerlendirdiler. Yani sonuçlar gösterdi ki kırmızı işe yarıyor!
Diğer yandan birçok araştırmacı hâlâ bunun başka nedenlerden kaynaklı olabileceğini söylüyor. Kırmızının etkisinin herkesin üzerinde işe yaramayabileceğini ya da utangaç bir kişi kırmızı giydiğinde bunun çekicilik değil de farklılık olarak algılanabileceği belirtiliyor.
BELKİ DE KENDİMİZİ BEĞENİYORUZ?
Ancak çekici olmak uğruna durmadan giyilen kırmızı bir süre sonra insanlar tarafından normal olarak algılanıp, etkisini tamamen yitirebiliyor.

Aynı uzmanlar diyor ki kırmızının etkisi sandığınız şey, aslında sizin kırmızı rengi giydiğinizde kendinizi daha farklı hissetmeniz ve çevrenize de daha farklı sinyaller vermenizden de kaynaklanıyor olabilir.
Tüm bunlara ek olarak sadece 180 kişilik bir araştırmanın küçük bir örnek grup oluşturduğunu ve nüfusun geneli için doğru olduğunu söylemek oldukça zor. Sonuçların kesinliği ancak farklı cinsiyet ve hatta cilt tonu gibi birçok etkenin de göz önüne alınarak ve ayrıntılandırılarak yapılmasına bağlı.
ERKEKLER KALP KIRMIZI
Gerçi 2010 yılında yapılan bir araştırma da kadınların kırmızı giydiklerinde erkekler tarafından daha albenili algılandıkları gerçeğini ortaya koymuştu. Hatta renklerin zihinsel olarak belirli duygularla bağlantılı olduğu ifade ediliyor. Araştırmalar, mavi renge bakmanın yaratıcılığı, kırmızıya bakmanın ise konsantrasyonu artırdığını ortaya koyuyor.
Kısacası hâlâ tartışılıyor olsa da kırmızı renkte bir şeyler olduğu bir gerçek. Dikkat çekmek istediğiniz her zaman hemen yanı başınızda sizi bekliyor. Üstelik de bu sene çok moda!

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.