Header Ads

Yumuşak saçlara kavuşmanın 7 yolu

Herkesin dokunmak isteyeceği ve dokunmaktan kendini alamayacağı bu saçlara kavuşmak için aslında yapmanız gerekenler çok basit. Head&Shoulders Saç ve Saç Derisi Uzmanı Laís Koelle, herkesin dokunmak isteyeceği güzel ve yumuşak saçlara sahip olmanın 7 yöntemini şöyle anlatıyor:

1. Kepeğe veda edin

Hiç kimse kepekli saçlara dokunmak istemez. “Malassezia globosa” mantarının neden olduğu kepeği gidermek için mantarlara karşı güçlü bir koruma sağlayan Dual Zinc teknolojisine sahip şampuanları tercih etmek gerekir.2.Kullandığınız saç kremini özenle seçin

Tıpkı cildiniz gibi saç derinizin de neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden saçlarınız kadar saç derisi bakımına da önem vermeli, saç derinizin nem dengesini korumalısınız. Eğer kepeklenmeye yatkın bir saç derisine sahipseniz kepek şampuanınızla birlikte kullanacağınız saç kremi seçiminde de dikkatli olmalı ve herhangi bir krem kullanmamalısınız. Çünkü bu tür bakım kremleri, kepeğe karşı koruma sağlayan şampuanın etkisini azaltabilir. Bunun yerine kepeğe karşı koruma sağlayan 2’si 1 arada şampuanları tercih edebilirsiniz

3.Sağlıklı beslenmeye önem verin

Tıpkı bedeniniz gibi saçlarınızın da dengeli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Çok basit yöntemlerle saçlarınızın daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin bol bol su içerek saçlarınızı doğal nemine kavuşturabilirsiniz. Çünkü su, saç telinin dörtte birini oluşturur ve saçlarınızın parlak, canlıgörünmesini sağlar. Su içmek için susamayı beklemeyin. Çünkü susamak, fazla su kaybı yaşandığını belirtir. Günde 8-10 bardak su için. Dengeli beslendiğinizde cildiniz kadar saç derinizin de sağlığına kavuştuğunu göreceksiniz.

4.Vitaminleri ihmal etmeyin

Sağlıklı bir cilt, saç ve kemikler için A vitamini çok önemlidir. Havuç, marul ve tatlı patates gibi sebzelerden A vitamini alabilirsiniz. Ek olarak B ve C vitaminleri de saç büyümesine/uzamasına iyi gelir. Bu vitaminleri meyve, sebze, tahıl, yumurta ve süt gibi yiyeceklerden alabilirsiniz


5.Saçlarınızı tararken dikkatli olun

Çok sık ve sert hareketlerle saç taramak saçlarınıza zarar verebilir. Yumuşak hareketlerle tararsanız, saçlarınızdaki yıpranmalara engel olabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı çok sıkı toplamamaya özen gösterin. Saçlarınız sıkı toplandığı zaman dökülebilir aynı zamanda saç deriniz gerildiği için bütün gün rahatsızlık hissi duyabilirsiniz.

6.Masaj yaparak saç derinizi harekete geçirin

Saçlarınızı şampuanlarken masaj yaparsanız kan dolaşımını hızlandırıp saç derinizi canlandırabilirsiniz. Ayrıca suyun sıcaklığının fazla olmadığına emin olun. Çünkü sıcak su saçlarınızı yıpratır. Ilık ya da soğuk su ise hem sizi hem de saçlarınızı canlandırır. Duşta parmak uçlarınızla saçlarınıza masaj yaparak güne daha dinç başlayabilirsiniz.

7.Saçlarınızı doğal yoldan kurutmaya bırakın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kendiliğinden kurutmaya bırakmak daha sağlıklıdır ama günlük hayatta bu, bazen mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle fön, maşa gibi bir ısı kaynağıyla saçlarınızı kurutacaksanız önce ısıya karşı koruyucu özelliğe sahip bakım ürünlerinden kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.