Header Ads

Çocuğunuzun kesintisiz uyuması için beslenme önerileri

Çoçuğumuzun uykusu beslenme kadar öneme sahiptir.  Çocuğumuzun rahat uyuması sağlıklı gelişim için çok önemlidir. Çoğumuz bebeklerimizin geceleri uyumadığından yakınırız peki ama çoçuğumuzun uyuması için nasıl beslenmeli ve neler yapmalıyız?

Akşamlar erken verilen yemekler çocuğumuzun ilerleyen saatlerde tekrar acıkmasına neden olur çocuk ya uyuyamaz yada sabahleyin çok erken kalkarlar bunun için çocuklar sık beslenmelidir. Uyku yalnızca dinlenme değil aynı zamanda sağlıklı bir gelişme için önemlidir. Uzmanlar Uykusunu alan çocuklarda yeni güne vucudun kendini hazırladığını ve beyin fonksiyonlarının çok rahat çalıştığını belirtirler.
Düzenli uyku aynı zamanda hafızayı güçlendirir aynı zamanda büyüme daha hızlı olacaktır.  Okul öncesi çocuklarda günlük uyku süresi normal olarak 10-11 saat olmalıdır.

Uyku için beslenme önerileri

Düzenli bir uyku için çocuklarımızda beslenmenin öneminin büyük olduğunu uzmanlar belirtmektedir peki çocuklarımızda düzenli uyku için nasıl beslenmeliyiz. Öncelikle karbonhidrat zengini gıdalardan kaçının yani unlu gıdalardan kaçınmak gerekiyor. İçeçek gibi gazlı içeçekler çikolota yatmadan önce vermeyin uyarıcı etkisi nedeniyle uykusuzluk çekebilirler.
Çocuğumuza ne vermeliyiz proteinli gıdalar yada muz midesinde kalan gıdalar verebilirsiniz. Bunun yanında bir bardak süt verebilirsiniz isterseniz sütün yanında bir kaşık bal iyi gider.

Kiraz verin uyumasına yardımcı olur.

Çocuklarınızın yatmadan önce tuvalete gitmesini sağlayın uyuduğunda tuvalet ihtiyacı hiaaetmeden rahat uyuyabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.