Header Ads

Ergenlik sivilceleri için ne yapılmalı

Ergenlik yetişkinliğe ilk adım olarak tanımlanabilir bu dönemde insan vucudunda çok değişiklikler meydana gelir. İşte onlardan biride yüzlerde meydana gelen ergenlik sivilceleridir. Bu durum ergenliğe geçişte normal olsada gençlerde stres sıkıntı ve ruhsal anlamda yıkıma yol açmaktadır.Ergenlik sivilcelerden kurtulmak için neler yapılabilir:

Beslenmenize dikkat edin.

Sigara ve alkolden uzak durun.

Duş alın terli cilt sivilceleri artırır sık duş alın.

Öncelikle mümkünse sivilceleri asla patlatmayın. Kükürtlü sabun ile sabah akşam yıkayın böylece yüzünüz temiz kalacak ve sivilce çıkmayacaktır. 2  3 günde bir nane kompresi yapın. Nane kompresi için bir avuç naneyi bir litre suda kaynatarak yumuşak kompres havlusuyla yüzünüzün dayanabileceği sıcaklıkta yüzünüze bastırarak havlu soğuyuncaya kadar bekletin. Bunu art arda 2-3 kere yapın.
 Ayda bir kere de eczaneden alabileceğiniz 50 gram parafini bir cezveye koyun. Cezveyi bir tencerde kaynayan suyun içine oturtarak parafinin erimesini sağlayın. Parafin yüzünüzün dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde yumuşak bir fırça ile yüzünüze ince tabaka halinde sürün Göz ve ağız kısmını dışarıda bırakan maskeyi 20 dakika yüzünüzde tutun . Sonra limonlu suya batırılmış pamukla ıslatarak tırnak uçlarınızla maskeyi çıkarın. Yumuşak bir havlu ile hemen kurulayınız.

Sarımsak Kürü

Sarımsakta bulunan sülfür ergenlik sivilcelerinin iyileşmesini sağlar. Kokudan rahatsız olmayanlar için bir diş sarımsağı ikiye kesin yüzünüzdeki sivilcelerin üzerine ovalayın bunu sabah akşam tekrar edin.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.