Header Ads

Kabızlık nasıl geçer?

Kabızlık nasıl geçer bu sorunun cevabına geçmeden önce kabızlık ile ilgili bir kaç bilgi verelim. Hayatınızın her hangi bir anında çok seyrek tuvalete çıkma yada çok seyrek örneğin haftada 1 veya 2 defa tuvalete çıkma sorunu yaşıyorsanız çok zor dışkılama oluyorsa tam olarak rahatlama olmuyorsa ciddi bir kabızlık sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Kabızlık herkesin başına gelen bir rahatsızlık olabilir çoğu insan bu sorun az veya çok görülebilir. Hayatımızn her hangi bir anında olabilir.


Kabızlık nasıl geçer eğer kabızlık için nasıl olsa geçer dememek gerekir. Kabızlığın bir şekilde tedavi edilmez ise bir çok sağlık sorunlarına yol açabilir. Kabızlık sonucu en çok yaşanan sağlık sorunlarının başında basur yani hemoroid vardır. Sık rastlanan diğer rahatsızlıklar karnın şişmesi çeşitli bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Kabız olan kişi ruhsal olarakda çeşitli ruhsal sıkıntılar olur buda kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Kabızlığın uzun sürmesi ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığımızı gösterir.

Kabızlığın tedavisi

Öncelikle kabızlığın tam olarak nedeni araştırımalı kabızlık sorunun tam neden olduğu oratay konmadan tedavisine başlanmamlıdır. Uzmanların çok yönlü araştırmasıyla tanı konularak tedavisine başlanmalıdır.

Kabızlığa iyi gelen besinler

Bitki çayları içerek biraz rahatlayabilirsiniz egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Besin atlamayın besinleri yerken iyice çiğnemeyi unutmayın sindirimi kolaylaştırır. Sulu olan yemekleri daha çok tüketin. Makarna, ekmek, patates ve pilav gibi yiyeceklerden sık olarak tüketmemeye bakın. Karnıbahar, brokoli, kivi ve erik gibi yiyin. Armut yiyip üzerine su içmekte kabızlığa iyi gelebir. Suyu çok sık tüketin özellikle sabahları sıcak sıvılar tüketin. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden bir süre uzak durun her gün egzersiz yapabiirsiniz. Muz kabızlı için bol miktarda lif içerdiğinden bol bol tüketin. Kafeinli içeçeklerden uzak durun.

Kabızlığı giderici karışımlar

Kabızlık bir kaç karışım tarifi verelim zeytinyağı ve limon kabızlığın ilacı önce bir limonun suyuna bir fincan sıcak su ilave ederek seyreltin ve içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yaptığınız bu karışımı her sabah aç karnına için.

Bal ve elma sireksi bunlarla yapılan karışım size ilaç gibi gelecektir. Bir fincan su içine elma sirkesi ve bal karıştırın ve için günde üç defa iyi gelecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.