Header Ads

Tertemiz mutfaklar için pratik doğal çözümler

Mutfak her zaman kullanılan bir alan olan mutfaklarda yapılan yemeklerden sonra kullandığımız mutfak eşyalarını pratik ve doğal yollardan nasıl temizleyelim işte size pratik ipuçları.Mutfak dolaplarını hızlıca temizlemek için

Hızlıca temizleyip bitirmek için yöntem basit. 1 adet bulaşık makinesi tabletini sıcak suda eritip mutfak dolabının yüzeyini silin.Burada dikkat etmeniz gereken tek şey rengi akacak bir dolaba sahipseniz bunu denemeyin.

Buğulanan bardaklara

Yarım limonu biraz sofra tuzuna batırın ve bardakları ovun. Daha sonra durulayın. Buğudan ve su lekelerinden eser kalmayacak.

Pırıl pırıl parlasınlar

Eşit oranda ılık su ve sirkeyi karıştırıp, karışımın içinde 1 saat bekletin.

Yanık tencereler için

1 adet bulaşık makinesi tabletini tencerenin içinde kaynatın. Daha sonra bol su ile durulayın. Eğer yanıklar tencerenizin altında ise bulaşık telini beyaz sabuna sürün ve yanıkları iyice ovalayın. Biraz kolunuz ağrıyabilir. Gördüğünüz sonuca inanamayacaksınız. Aynı işlemi ocakların demirlerinde de uygulayabilirsiniz

Cam dolaplarınızı ve pencerenizi kolaylıkla silmek için: Şampuan

Yaklaşık yarım avuç "kremsiz" şampuanı, temizlik için ayırdığınız suya ekleyin. Toz bırakmayacak bir bezle silin. Hem ahşaplarda hem de pervazlarda mükemmel sonucu gözlerinizle göreceksiniz.Silinen camları parlatmak için ikili karışım

Cam silme suyunuzun içine yarı yarıya elma sirkesi ekleyin ve şampuanla temizlemiş olduğunuz camlarınızı bu karışımı sıkarak silin. Mikrofiber bez kullanmanız daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacak. Dilerseniz sadece elma sirkesi ile de silebilirsiniz. Kötü koku kalacak diye endişelenmeyin. Sirke kokusu 5-10 dakika sonra gidecektir.

Aspiratör yeni gibi olsun istiyorsanız

Bir adet poşet ve krem temizleyici ile kolayca bunu başarabilirsiniz. Ayrıca bebek yağı ile ovalarsanız da parladığını göreceksiniz.

Metal ve çelikleri parlatmak için poşet

Bunun için krem temizleyiciyi poşetin üzerine sıkıp, tencere, çaydanlık, musluk gibi demir ve çelik eşyalarınızı güzelce ovalayarak bu sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yöntemle paslanan eşyalarınızı eski haline getirebilirsiniz.

Fayansları çabucak parlatın!

1.5 bardak elma sirkesi ve 1.5 bardak ılık suyla işlem tamam! Fayansları güzelce silin. Durulamanıza gerek kalmayacak.

Kimyasal olmadan buzdolabınızı pırıl pırıl yapın

Buzdolabınızı kimyasal temizleyicilerle sildiğiniz zaman, yiyecekleriniz de o zararlı kimyasallardan etkileniyor. Karbonat ve sirkeyi bir kapta karıştırın. Bu su ile dolabınızın hem içini hem de dışını rahatlıkla silebilirsiniz. Lekelerin çabucak çıktığına şahit olacaksınız.

Temiz buzdolabınız güzel de koksun

İçindeki kötü kokuları engellemek için temiz ve nemli bir süngeri karbonata batırın ve buzdolabınızın bir köşesine koyun. Kötü kokuları emdiğini göreceksiniz. Buzdolabınızın güzel kokması için ise yine temiz ve nemli bir süngeri vanilyaya batırın ve içinde bir köşeye koyun.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.