Header Ads

Rimel kullanmanın zararı var mıdır?

Kadınlar yüzyıllardır maskara kullanıyorlar. Ancak doktorlar günlük rimel sürmenin sağlığa zararlı olabileceği konusunda uyarıyorlar.


Uzmanlar, bu kozmetik ürünü en azından kısmen terk etme zamanının geldiğini söylüyor, çünkü günlük rimel uygulaması zararlı olabilir. Bu, tehlikeli bileşenler içerdiği ile ilgili değildir, ancak çoğu kadının genellikle kullanım süresi dolmuş rimel kullanması nedeniyle tehlikeli olabilir.
Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, katılımcıların yarısından fazlasının talimatları kontrol etmediğini ve maskaraların raf ömrünü bilmediklerini göstermiştir. Aynı zamanda, ankete katılanların beşte biri, genellikle bu ürünün son kullanma tarihine sahip olduğundan bile haberlerinin olmadığını  itiraf etmişlerdir.
 Dermatologlarında araştırmalarında. sürekli rimel kullanmak iltihaplanma, enfeksiyon ve hatta tüm kirpiklerin kaybına neden olabilir.
Birçok kadın yatmadan önce makyajını silmeyi  ihmal etmesi nedeniyle kirpik kaybı bile neden olabilir.
Son olarak, günlük rimel kullanmak ciddi bir enfeksiyona neden olabilir ve gözyaşı filmine zarar verebilir, çünkü ürün uygulandığında kolayca gözlere girebilir. Bazı karkaslar çok liflidir ve gözleri tahriş eder, gözyaşı filminin bütünlüğünü ihlal eder ve bu da kuru göz sendromuna yol açar.
Ancak en büyük tehlike, kirpik foliküllerinde yaşayabilen ve ciddi göz enfeksiyonlarına neden olan Demodex akarlarıdır. Karkasın kirlenmesi bu süreci tetikleyebilir. Bu, kaçınılmaz bir şekilde, bir fırça cildi ve bakteri parçacıkları ile birlikte tüpe girdiğinden, ancak maskarayı seyreltmek için su veya tükürük ilavesi ya da bir ürünün birlikte kullanılmasıyla bu işlemi güçlendirrek meydana gelir

Kirpiklere yerleşmiş olması keneler, kademeli iltihaplanma ve göz kapaklarının kenarının tahriş olmasına (blefarit) neden olur ve onlardan kurtulmak zordur. Ciddi kornea enfeksiyonları sebep olurlar, ancak gözlerinizi rimel ile kazara çizersiniz, araçlarda rimel kullanmaya çalışmayın gözlerinze zarar verirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.