Header Ads

Aldatılmakla başa çıkmanı yolları

Aldatılmak başa gelebilecek en kötü ve tahrip edici bir şeydir. İnsan en sevdiği ve en yakınındki eşi yada sevgilisi tarafından aldatıldığını öğrendiğinde bu durum en acı ve zor bir durumdur. Aldatılan insanın bu durumu alt etmesi için yapması gerekenler nelerdir.

Aldatılmayı atlatmanın yolları

Detaylara kafanızı takmayın
Sürekli geçmişi düşünmeniz size yardımcı olmayacaktır. Geçmişte yaşananlarla ilgili detayları kurcalamaktan artık vazgeçin. Acınıza son verip güçlenmeniz gerekirken bunlar sizi daha çok yaralar. Onunla ilgili anılarınızı düşünmek yerine geleceğinizi düşünmeye başlayın.

Kendinizle zaman geçirin
Kendinize zaman ayırarak olmak istediğiniz kişiye dönüşebilirsiniz. Zamanınızı geleceğiniz için harcayın. Hayatta yapmak istediklerinizi düşünün ve bunları gerçekleştirmek için efor harcayın. Acınızı bu şekilde yenebilir, özgüveninize tekrar ulaşabilirsiniz.

Gerçek dostlarınızla birlikte olun
Zor bir dönemden geçiyorsunuz. Bu süreçte ilgiye, şefkate ihtiyacınız olacaktır. Bunu en yakınınızda bulunan kişilerden istemekten çekinmeyin. Aileniz ve dostlarınız zor günlerinizde her zaman yanınızda olacaktır.

Kendi gücünüzün farkına varın
Aldatılma sonrası bu olayı atlatırken kendi gücünüzün farkına varın. Bu olaydan ders çıkarmaya bakın. Bu tecrübeden yararlanın ve bu gelişim fırsatını kaçırmayın.

Kendinizi yıpratmaktan vazgeçin
Sevgilinizin sizi aldatmasının nedeni siz veya yaptıklarınız değildir. Aldatan kişiler genelde ilişkiye bağlılık sorunları veya tek kişi ile ilişki sürdüremeyen kişilerdir. Bu yüzden siz kim olursanız olun, ne kadar güzel, bakımlı ve çekici olursanız olun sevgiliniz ilişkidensıkıldıysa veya hayat anlayışı farklıysa aldatabilir. Bu onun kendiyle ilgili sorunlardan kaynaklanıyor. Kendinizi boş yere üzmeyin.

 Yaşayacağınız duygular karmaşasının normal olduğunu kabul edin

Aldatıldığını ilk defa keşfeden her eş için özellikle ilk zamanlar son derece zordur ve benlik algısının değersizleşmesinden özgüven kaybına, geleceğe karşı ümitsizliğe kadar çeşitli duyguları beraberinde getirebilir. Yaşadığınız bu duygular karmaşasının normal olduğunu ve zamanla geçeceğini hiçbir zaman unutmayın.

 Hisleriniz hakkında konuşmaktan çekinmeyin

Hissettiklerinizi görmezden gelmek ya da içinize atmak yerine bir psikolog ile ya da eşinizle bu duygular hakkında konuşun. Olumsuz duygularınızı içinize atmanız yalnızca daha fazla güçlenmelerine neden olacaktır. Sadakatsizliğin altında yatan en büyük nedenlerden biri eşlerin birbirine karşı tamamen dürüst olmamaları olduğu için eğer ilişkinizi düzeltmek istiyorsanız her şeyin açıklıkla paylaşılması gerektiğini unutmayın.

 İlişkiye devam edip etmeyeceğinize karar verin

İlk şoku atlatmak için kendinize zaman tanıdıktan sonra vermeniz gereken en önemli kararlardan biri ilişkiye devam edip etmeyeceğinizdir. Yaşadıklarınızın ağırlığı göz önüne alındığında bu vermesi son derece zor bir karar olabilir ancak hangi seçeneği seçerseniz seçin verdiğiniz kararı tüm bağlılığınızla desteklemeniz gerekir. Tıpkı kimsenin yarım hamile olamayacağı gibi ilişkinize de yarım bir bağlılıkla devam edemezsiniz. Elbette yaşadığınız tüm öfke ve güven kaybı göz önüne alındığında tamamen emin olduğunuz bir karar vermek zor olsa da bunu bir süreç olarak düşünmeniz en sağlıklısı olacaktır.

 Kararınız ne olursa olsun eşinizle aranızdaki güven bağını onarmaya çalışın

Eşler arasındaki güven bağını yeniden oluşturmak zorlu bir süreç olsa da ilk adımı davranış değişikliği olacaktır. En başta güven bağının zedelenmesine neden olan eşin, sağlıksız davranışlarını kabul edip bu davranışları değiştirmek için eyleme geçmesi gerekir. Hiçbir ilişkinin mükemmel olmadığını, aldatma eylemini yapan taraf olmasanız da ilişkinizi geliştirmek için her zaman yapabileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın.

 Affetmeyi öğrenin

Ayrılmak ya da ilişkiye devam etmek, hangi yolu seçerseniz seçin nihayetinde hem ilişkinizin bundan sonraki etabı hem de kendi psikolojik sağlığınız için eşinizi affetmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Aksi taktirde negatif duyguların sizi ve sizi bekleyen güzel anıları esir almasına izin vermiş olursunuz.

.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.